Golden Hawks announce award winners through online banquet

Reading Time: 6 minutes

Due to the COVID-19 pandemic, Laurier was forced to cancel their athletic banquet this year and instead held a digital version to honour their top student-athletes and hand out both their major awards and team-by-team awards to round out the 2019-2020 athletic season. The award winners are highlighted.

Luke Fusco Athletic Academic Achievement Award

Male

  • Jeremy Gamm (Men’s Rugby)
    • 10.8 GPA in the fall
    • 11.11 overall GPA in BBA
  • Matthew Hall (Men’s Curling)
    • 11.67 GPA in the fall
    • 10.96 overall GPA in financial mathematics
    • The curling skip who led the team to a provincial and national gold medal as well as team of the year honours
    • U Sports First Team All-Canadian
  • Jeremy Pullara (Men’s Hockey)
    • 11.2 GPA in the fall
    • 10.37 overall GPA in kinesiology
    • Dressed in all 28 games, scoring five goals and notching twelve assists. He had two assists in three playoff games as well

Female

  • Jill Condron (Women’s basketball)
    • 11.0 GPA in the fall
    • 10.56 overall GPA in kinesiology
    • Started all 22 games at forward and averaged nearly 10 points per game
  • Brianna Iannazzo (Women’s basketball)
    • 10.75 GPA in the fall
    • 10.0 overall GPA in health science
    • The leader on the women’s basketball team, she finished in 11th place in the OUA, averaging 15.3 points per game.
  • Jasmine Raines (Swimming)
    • 11.75 GPA in the fall
    • 10.09 overall GPA in health science
    • Competing in her final year with the Golden Hawks, she won a bronze medal and silver medal in the 100 and 200m breaststroke events at the OUA Championships.

Rich Newbrough Rookie of the Year Award

Male

  • George Cuthbert (Men’s Baseball)
    • Six RBI’s in 13 regular season games. Two RBIs in the postseason
    • A .478 average in the 13 regular season games
  • Tanner Nelmes (Football)
    • OUA All-rookie
    • 11 rushing attempts for 37 yards
    • Shined on special teams, where he had two blocked kicks, leading the OUA
  • Matt Williams (Men’s Hockey)
    • OUA West All-Rookie team
    • 2.62 GAA and a .922 save percentage while going 8-9-2. Handling 19 games and all three of their playoff games
    • Top 10 in the OUA in both save percentage and GAA and led all OUA rookie goaltenders in both stats

 

 

 

 

Female

  • Chloe Davidson (Women’s Hockey)
    • Three goals and three assists
    • Led the team in plus/minus
    • A walk on who played in all 24 of the team’s games
  • Isabelle Ladouceur (Women’s Curling)
    • Skip on OUA bronze medal team
    • Curled 73 per cent at the OUA Championships and 74% at nationals

 

  • Kate Moran (Women’s Basketball)
    • Led the country (USPORTS) in blocked shots with 53, breaking a Laurier record
    • Started in 14 of the team’s final 15 games and became a force on both sides of the court
    • As an all-around asset she averaged over seven points per game, six rebounds per game and nearly three blocks per game

Glenn Caroll Team of the Year Award

  • Men’s Baseball
    • Won their second OUA title in as many years, nearly won the national title. Losing in the USPORTS Championship game (silver medal finish at the championship)
    • Two OUA major award winners and four OUA All stars
    • Finished the season with an 11-3 record in the regular season. Went 4-0-1 in the playoffs
  • Men’s Curling
    • Fourth OUA title and second USPORTS Championship in the past six years.
    • 8-2-1 invitational record. OUA and USPORTS Championship record which includes round robin play and playoff games, they went a dominant 18-1
    • Two OUA All-stars and three USPORTS All-Canadians
    • Also named a finalist by the OUA for male team of the year, nominated with the Carleton Ravens basketball team and Guelph’s track team.
  • Men’s Golf
    • OUA Champions for the first time in program history
    • Won two invitational tournaments as well as medaled in two other invitationals
    • Two OUA Major Award winners and two OUA All-stars

President Award for most Outstanding Student-Athlete

Male

  • Jaron Brown (Men’s Golf)
    • Len Shore Trophy Winner as the individual OUA Champion golfer
    • 2019 OUA First Team All-star
    • Three individual medals in four invitational events
  • Levondre Gordon (Football)
    • USPORTS First Team All-Canadian
    • OUA First Team All-star
    • Finished second in the country (USPORTS) in rushing yards with a total of 1,016.
    • In his last year with Laurier, Levondre Gordon has left a profound legacy with the team.
  • Christian Hauck (Men’s Baseball)
    • OUA top pitcher winner
    • OUA First-team All-star
    • A flawless postseason, recording a 0.00 ERA in four playoff appearances

Female

  • Lizzy Laurie (Cross Country/Middle Distance)
    • A phenomenal year in her final year. USPORTS Second team All-Canadian in cross country
    • OUA Second team all-star in cross country
    • 3000m event at the USPORTS National Championships, Laurie made history by winning the silver medal, Laurier’s first ever medal at track nationals
  • Sydney Pattison (Cross Country/Middle Distance)
    • OUA Second team all-star for cross country
    • First multiple medalist at the OUA Track and field championships
    • In the 1500m event at the USPORTS National Championships, Pattison joined Laurie in making history as she won the bronze medal.
    • She completed her last year with Laurier in phenomenal fashion as well
  • Jasmine Raines (Swimming)
    • Silver medal in the 200m breaststroke at the OUA Championships and a bronze medal at the 100m breaststroke at the OUA Championships, in her final year swimming with the Golden Hawks
    • Placed fourth in the 200m breaststroke event at the USPORTS National Championship —  her last swim as a Golden Hawk

Team by Team MVP and Rookie of the Year Award Announcements

Men’s Baseball

MVP: P- Christian Hauck (5 GS, 3-1 record, 3.77 ERA, 41 strikeouts. 0.00 ERA in playoffs)

Rookie of the Year: C- George Cuthbert (13 GP, .478 average and six RBI’s)

Men’s Basketball

MVP: F- Kemel Archer (22 GP, 12.0 PPG, 10.0 RPG. Breaking Laurier rebound record)

Rookie of the Year: G- Vladimir Lukomski  (20 GP, 5.4 PPG. Made several clutch shots)

Women’s Basketball

MVP: G- Brianna Iannazzo (22 GP, 15.3 PPG, 4.0 RPG, 11th in the OUA in scoring)

Rookie of the Year: F- Kate Moran (22 GP, 7.3 PPG, 2.4 blocks per game, a Laurier record)

Cheerleading

MVP: Emma Heaps

Rookie of the Year: Briar Boothby

Men’s Cross Country

MVP: Dan Hilbers (Top team finisher at both the OUA and USPORTS Championships)

Rookie of the Year: Eric Hill (54th at the OUA Championship)

Women’s Cross Country

MVP: Lizzy Laurie (OUA Second Team All-star and USPORTS Second Team All-Canadian)

Rookie of the Year: Olivia Cadieux (The third Laurier finisher at national championship’s)

Men’s Curling

MVP: John Willsey (USPORTS First team All-Canadian, OUA All-star)

Rookie of the Year: Sean McCloskey (Led Junior Varsity team to an 8-6-2 record)

Women’s Curling

MVP: Emma McKenzie (Curled 75 per cent at the OUA Championship)

Rookie of the Year: Brooklyn Fahl (Curled 76% at the OUA Championship)

Men’s Football

MVP: RB- Levondre Gordon (Eight GP, 1016 rushing yards and four touchdowns)

Rookie of the Year: RB- Tanner Nelmes (Eight GP, 37 yards and two blocked punts)

Men’s Golf

MVP: Jaron Brown (OUA individual Champion, three medals in four invitationals)

Rookie of the Year: Jacob Knegt (Top 35 finish at the Guelph invitational)

Women’s Golf

MVP: Stephanie Elsey (25th at OUA Championship)

Rookie of the Year: Stephanie Elsey (15th at Waterloo invitational)

Men’s Hockey

MVP: F- Anthony Conti (28 GP, 15 goals and 13 assists. A point per game player)

Rookie of the Year: G-Matt Williams (19 GP, 8-9-2 record. 2.62 GAA, 0.922 save per cent)

Women’s Hockey

MVP: G- Cohen Myers (17 GP, 5-8-4 record. 2.22 GAA and a save percentage of .921)

Rookie of the Year: F- Chloe Davidson (24 GP, three goals and three assists)

Women’s Lacrosse

MVP: Rose Williams (10 GP, 45 goals and 31 assists. 65 points)

Rookie of the Year: Jamie Carr (13 GP, three goals and three assists)

Men’s Middle Distance

MVP: Vahaab Ladha (Seventh place at the OUA Championship in long jump)

Rookie of the Year: Eric Hill (15th place at the OUA Championship in the 1000m event)

Women’s Middle Distance

MVP: Sydney Pattison (Silver and bronze at OUA Championship and bronze at nationals)

Rookie of the Year: Olivia Cadieux (Strong season in the 1500 and 3000m events)

Men’s Rugby

MVP: Matt Fish (Six GP. Seven Tries and one convert)

Rookie of the Year: Dylan Di Girolamo (Four GP with the first team)

Women’s Rugby

MVP: Shannon Bellamy (Four GP and one Try)

Rookie of the Year: Meghan Little (Two GP)

Men’s Soccer

MVP: MF- Lucas Cabral (14 GP, one goal and four assists)

Rookie of the Year: D- Adam Murphy (Started 12 of 14 games on the backline)

Women’s Soccer

MVP: D- Ellie Reid (12 GP, nine shots and one assist)

Rookie of the Year: MF- Selena Tansella (11 GP, four starts, eight shots)

Men’s Swimming

MVP: Mitchell Gour (Sixth in the 50m backstroke at OUA Championship)

Rookie of the Year: Mitchell Gour (Ninth in the 100m backstroke at OUA Championship)

Women’s Swimming

MVP: Jasmine Raines (Silver and bronze at the OUA Championship)

Rookie of the Year: Laura Scolaro (44th in 200m free and 50m fly at OUA Championship)

Other Major Awards

Earle C. Shelley Unsung Hero Award: Jennifer Casey (Associate VP of Enrolment services)

Tuffy Knight Award: Colleen Araya (Laurier’s travel agent, working with Merit Travel)

Chuck Classen Volunteer Coach of the Year Award: Cal Keil (Assistant for Women’s Basketball)

Dean Esther Brandon Award: Lily McGuire (Youth Programs and Summer Events Coordinator)

Bill Haggstrom Trophy: Matthew Strapp (Communications assistant)

Marty Wamsley Trainer of the Year Award: Melissa Pare (Therapist for Women’s Lacrosse)

Fred Nichols Community Service Leadership Award —  MALE: Kai Harris (Community service)

Fred Nichols Community Service Leadership Award   FEMALE: Erin Bailey (Community service)

The Laurier Men’s Curling team won the OUA male team of the year award as the best male team in the province across all sports.

Leave a Reply